Van ambacht naar organisatie 

Bij Coenco, producent van brouwinstallaties voor microbrouwerijen, brewpubs en testbrouwerijen, is groei nooit een doel op zich geweest. Voor zaakvoerder Michaël Catrysse draait het om het behouden van klantgerichtheid en werkgoesting, ook wanneer het team verdubbelt in omvang. “We zijn gegroeid van acht naar twintig mensen,” vertelt hij. “En dan merk je dat wat vroeger vanzelf ging, niet altijd even goed werkt. Je moet anders gaan organiseren.” 

Coenco

We zijn gegroeid van acht naar twintig mensen. Dan merk je dat wat vroeger vanzelf ging, niet meer werkt.

Van slapende firma naar bloeiende brouwerijpartner 

Toen Michaël en zijn vennoot Amaury acht jaar geleden Coenco overnamen, was het een slapende firma met potentieel. “Amaury belde me op een dag: ‘Ik heb een bedrijf gevonden dat brouwerij-installaties maakt.’ Bleek dat op 500 meter van mijn deur te liggen. We zijn erin gestapt met het idee: we gaan dit terug leven inblazen, maar wel met respect voor het bestaande DNA.” 

De groei kwam snel. In zes jaar tijd verdubbelde de omzet én het aantal medewerkers. “We zijn een kleine organisatie gebleven, maar met twintig mensen merk je dat informatie niet meer vanzelf doorstroomt. Ondanks softwaretools bleef er veel hangen. Dat was een eerste uitdaging.” 

Eigenaarschap als motor voor motivatie 

Een tweede uitdaging was het creëren van eigenaarschap. “We willen dat mensen met plezier naar hun werk komen. Dat ze trots zijn op wat ze doen. Daarom geven we hen de ruimte om zelf taken op te nemen. We hebben letterlijk gevraagd: welke taken wil jij doen? Wie wil welke verantwoordelijkheid dragen?” 

Dat leverde verrassende resultaten op. “Een technieker zei: ‘Ik wil ook iets doen rond marketing, ik bouw in mijn vrije tijd websites.’ Iemand anders engageerde zich voor veiligheid en milieu. Als mensen zelf zeggen ‘ik wil dat doen’, dan nemen ze automatisch verantwoordelijkheid. Dat is voor mij eigenaarschap.” 

Structuur als steun voor autonomie 

Maar eigenaarschap vraagt ook structuur. “We hebben samen met de medewerkers templates en checklists ontwikkeld in ons projectmanagementsysteem. Niet om bureaucratisch te worden, maar om duidelijkheid te creëren. De medewerkers bepaalden zelf welke informatie ze nodig hadden, van wie, en op welk moment. Dat heeft de frustraties sterk verminderd.” 

coenco

We willen dat mensen met plezier naar hun werk komen. Dat ze trots zijn op wat ze doen.

Coenco

Customer-centricity betekent voor ons: begeleiden vóór de verkoop, op maat ontwerpen, en nazorg bieden.

Klantgerichtheid als strategische keuze 

Klantgerichtheid is bij Coenco geen loze slogan, maar een strategische keuze. “Tijdens corona hebben we onze strategie herbekeken. We kozen bewust voor customer-centricity. Dat betekent dat we klanten al vóór de verkoop begeleiden, installaties op maat ontwerpen, en ook nazorg voorzien.” 

Die klantgerichtheid wordt gedragen door de medewerkers. “Ze krijgen vrijheid in werkuren en taakverdeling, zeker bij installaties in het buitenland. Teams van twee tot vier mensen organiseren zelf wie wat doet. En omdat ze het resultaat van hun werk zien, voelen ze ook de impact. Dat maakt het werk zinvol.” 

Die autonomie is volgens Michaël cruciaal. “We proberen een context te creëren waarin mensen zelfstandig kunnen werken. Dat betekent: ze zijn competent genoeg, hebben toegang tot de juiste informatie, en kunnen hun werk zelf organiseren. Dat maakt de job werkbaar, zelfs in complexe situaties.” 

Vooruitkijken naar nieuwe groeikansen 

Vandaag denkt Coenco na over een volgende stap: een dedicated team voor de verwerking van vloeibare voeding. “Die business groeit. Tot nu toe nemen we dat er gewoon bij, maar we voelen dat we daar strategischer mee moeten omgaan. Misschien moeten we een tweede team opzetten, met een eigen dynamiek.” 

Mocht Michaël het traject opnieuw starten, dan zou hij het zeker opnieuw doen. “Maar wel met de lessen die we nu geleerd hebben. Het traject met Workitects kwam op het juiste moment.” 

Coenco

Wil jij ontdekken hoe innovatieve arbeidsorganisatie jouw bedrijf ook vooruit kan stuwen? 🚀

Kom dan naar onze Masterclass: anders organiseren!
wo

Magazine

Van Zuylen

Ten huize van WZC Van Zuylen: samen werken in een ménage

Hoe organiseer je een woonzorgcentrum als een thuis, en niet als een verzameling functies en afdelingen? Met die vraag trokken we op 22 september 2026 met dertig deelnemers naar WZC Van Zuylen van Mintus Brugge.

werkgeluk-werkstructuur

Waarom werkgeluk het verkeerde organisatiedoel is

Van 21 tot 25 september 2026 staat de Week van het Werkgeluk op de agenda. Een goede aanleiding om stil te staan bij welzijn op het werk. Maar wie geluk rechtstreeks probeert te organiseren, dreigt voorbij te gaan aan een sterkere hefboom: de kwaliteit van het werk zelf.

verborgen kost van groei

De verborgen kost van groei

Groei brengt kansen, maar ook verborgen kosten. Naarmate een organisatie groter wordt, neemt de complexiteit toe. Hoe zorg je ervoor dat groei geen rem wordt op goed en efficiënt werken?

ANL

Waar vakmanschap opnieuw richting krijgt - ANL Packaging bouwt aan de toekomst

Bij ANL Packaging groeit naast een sterk machinepark vooral iets minder zichtbaars maar cruciaals: samenwerking. Waarom moest het anders, en hoe geeft HR‑manager Vicky Pauwels die omslag samen met haar collega’s concreet vorm?

Vivaldis

Leiderschap dat ruimte maakt bij Vivaldis Interim

Vivaldis Interim evolueerde van een centraal geleide organisatie naar autonome teams dicht bij de klant. Anke Ulens droeg die omslag met haar geloof in eigenaarschap en eenvoud. Hoe loodste zij de organisatie door die verandering? En hoe hield ze ondertussen zelf de energie hoog?

Altachem

Altachem: waar digitalisering rust brengt - en mensen het verschil blijven maken

In AMR4FOOD onderzoeken wes hoe autonome mobiele robots écht mensgericht kunnen werken. Tijdens een bezoek aan Altachem ontdekten we welke aanpak wérkelijk rendeert als je technologie inzet zonder de menselijke maat te verliezen.

Puratos digitaliseert

Puratos Lummen: waar mensgerichtheid en digitalisering hand in hand gaan

Wat gebeurt er wanneer een fabriek volop digitaliseert, maar haar mensen nooit loslaat? Puratos Lummen bewijst dat het kan: technologie inzetten om samenwerking te versterken, groei te versnellen en de stem van medewerkers luider te maken.

Factory of the Future

Ten huize van Vandemoortele Izegem

Doorheen het jaar organiseren we ‘Ten huize van’-sessies: inspirerende ontmoetingen bij organisaties die werk anders aanpakken. Eén vaste afspraak? Vandemoortele in Izegem. Deze fabriek evolueerde van klassiek naar modern en mensgericht - een plek waar operational excellence en wendbaarheid elkaar versterken.

INOA

Anders vasthouden: hoe INOA verandering vormgaf vanuit visie en vertrouwen

Hoe kan je als leidinggevende anders vasthouden, in plaats van volledig te moeten loslaten? Vanaf wanneer communiceer je over een vernieuwde visie? Hoe betrek je critici bij veranderingen in een zorgorganisatie? Sigrid Pollentier zoekt het al zo’n decennium lang uit in haar functie als directeur van de minderjarigenwerking in het orthopedagogisch centrum INOA. 

Dierendonck

Van versnelling naar verbetering: Dierendonck leert anders organiseren

Op korte tijd stampte slagerij Dierendonck zes nieuwe winkels, twee restaurants, twee versnijdingsateliers en een webshop uit de grond. Maar al dat groeien, dat doet soms pijn. Ons Innovatielab: anders organiseren gaf hen de handvaten om wendbaarder te worden en te blijven.